IV Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2023 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

  1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele po mszy św. o godz. 12.00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych.
  3. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy świętej o godz. 17.00 ze specjalnym kazaniem i nabożeństwem tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
  4. W sobotę, 25 marca, przypada Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia Obchodzimy Dzień Świętości Życia. Jest to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienie. Tego dnia przypada również kolejna rocznica utworzenia Diecezji Ełckiej. Będziemy się więc modlić za naszych biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i lud wierny.
  5. Rozprowadzamy baranki wielkanocne po 7 zł. Dochód przeznaczony na Centrum Senioralne w Suwałkach.
  6. W naszej parafii prowadzimy akcję „Wielkopostne porządki” organizowaną w naszym kraju przez Fundację Małych Stópek. Do kościoła można przynosić chemię gospodarczą (płyny i proszki do prania, płyny do mycia podłóg, naczyń, mydła itp.), które to przed świętami zostaną przekazane do schroniska dla osób bezdomnych im. Św. Ojca Pio w Ełku.
  7. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę żywności w sklepach na terenie naszej parafii pod hasłem „Tak, pomagam” organizowaną przez naszą Caritas. Zebrana żywność zostanie rozdysponowana najbardziej potrzebującym w naszej parafii.
  8. Bogu niech będą dzięki za przeżyte w minionym tygodniu rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ks. Adam Konopko – proboszcz w Radziejach. Dziękuję ks. rekolekcjoniście, księżom spowiednikom, wszystkim uczestnikom jak i parafianom z Jagodnego Małego za zadbanie o stół plebanijny. Bóg zapłać.