NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.
 2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
 3. Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 nabożeństwo Gorzkich Żali.
 4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie… Okazja do spowiedzi świętej w Wielki Czwartek od godz. 16.30 i w Wielki Piątek po liturgii.
 6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 17.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali.
 7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00, wcześniej, bo na godz. 16.30 zapraszamy wszystkich Parafian na Drogę Krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali Przypominamy też, że w Wielki Piątek jesteśmy zobowiązani do postu jakościowego i ilościowego. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.
 8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem… Proszę przygotować wodę święconą i kropidło. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na fundusz remontowo-budowlany naszej parafii. Bóg zapłać. Będę tego dnia święcił pokarmy na stół wielkanocny według podanego porządku:
  • 9.00 – Kleszczewo;
  • 9.15 – Paprotki;
  • 9.30 – Bogaczewo;
  • 9.45 – Kozin;
  • 10.00 – Jagodne Wielkie;
  • 10.15 – Jagodne Małe;
  • 12.00 – Rydzewo.
 9. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa pośród nas. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą. Pamiętajmy też o zmianie czasu z soboty na niedzielę. Przestawiamy zegarki do przodu – z 2.00 na 3.00.
 10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte o godz. 9.00 i 12.00.
 11. Bardzo dziękuję parafianom z Kleszczewa za przygotowanie posiłków na plebanii podczas rekolekcji wielkopostnych.
 12. Proszę parafian z Bogaczewa o sprzątnięcie świątyni w najbliższą środę jak i wszystkich parafian o przygotowanie dekoracji i uporządkowanie terenu przy kościele.