VII NIEDZIELA ZWYKŁA 19 lutego 2023 roku

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejszą niedzielą tradycyjnie rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach.
  2. Dzisiaj po zakończonej Mszy świętej będzie można złożyć ofiarę na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Bóg zapłać za ofiarność.
  3. W najbliższą środę, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00, 10.30 (Paprotki), 12.00 i 17.00.
  4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
  5. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszam serdecznie na Drogę Krzyżową w piątki o godz. 16.30 oraz na nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00.
  6. W piątek minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów (kobiety, dzieci i osoby starsze).Miliony osób straciły domy. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Kościół w Polsce za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln ludzi. Wartość pomocy w wielorakiej formie wyniosła ok. 337 mln zł. Pomoc humanitarna wysyłana na Ukrainę wyniosła 260 mln zł. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Z tego też względu swoją prośbę kieruje do nas abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP aby w najbliższy piątek wznieść modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego, po każdej Mszy świętej zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. Dziękuję z góry wszystkim za solidaryzm z potrzebującymi i ofiarność.